Wszystko o psychologii kolorów i wydajności pracowników

Umysł ludzki działa w sposób złożony i czasami dziwny. Czy zdarzyło Ci się kiedyś spacerować, zajmować się swoimi sprawami, a potem nagle usłyszeć piosenkę i przenieść się niemal w czasie do momentu, z którym Twój mózg połączył tę piosenkę? Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że zauważyłeś jakiś zapach i zdarzyła Ci się podobna sytuacja?

Wykazano, że kolory i dzieła sztuki mają głęboki wpływ na pamięć i emocje. Ogólnie rzecz biorąc, jest to interesująca wiedza, ale możesz również wykorzystać ten fakt do zwiększenia wydajności w miejscu pracy.

W jaki sposób?

Dzięki sprytnemu wykorzystaniu kolorów w określonych przestrzeniach, oto jak!

Jak kolory wpływają na emocje?

Tak jak zapachy i piosenki mają silny wpływ na pamięć, tak samo przebywanie w otoczeniu określonego koloru może zmienić Twoje samopoczucie. Na przykład, jeśli otaczają Cię białe meble biurowe, jesteś bardziej skłonny do optymizmu i pozytywnego nastawienia, w porównaniu do kogoś, kto jest otoczony ciemnymi, zniszczonymi, starymi meblami. Jest to pozytywne połączenie w umyśle, które poprawia nasz radosny nastrój, a w rezultacie zwiększa wydajność pracy.

Być może podświadomie grupujesz w swoim umyśle szczęśliwe i pozytywne rzeczy w jasnych kolorach, a nieprzyjemne lub niechciane doświadczenia czy przedmioty w ciemnych kolorach. Nie oznacza to, że należy unikać czerni i szarości w przestrzeni biurowej, oznacza to jedynie, że należy uważać, aby nie przesadzić i stworzyć ciemniejszą przestrzeń.

Przyjrzyjmy się nastrojom i uczuciom, jakie wywołują popularne kolory.

  • Czerwony - Kojarzony z pasją, ogniem i działaniem. Podświadomie zachowujemy się ostrożniej w pobliżu osób ubranych na czerwono! Czerwony jest dobrym kolorem, który może być stosowany w przestrzeni do współpracy, ale ważne jest, aby nie przesadzić, ponieważ czerwień kojarzy się również z gniewem.
  • Zielenie i błękity - Zielenie i błękity są najlepszymi kolorami do zastosowania w biurze, jeśli chcesz stworzyć spokojną i pogodną przestrzeń, a także pobudzić kreatywność. Również w tym przypadku, jeśli chcesz umożliwić współpracę i dzielenie się pomysłami, powinieneś wybrać właśnie te kolory. Nawiązują one do natury, która jest naturalnym mechanizmem uspokajającym dla ludzkiego mózgu.
  • Żółty - Kolor słoneczny jest bez wątpienia związany z poczuciem pozytywności i szczęścia. Meble wypoczynkowe w kolorze żółtym lub dekoracja przestrzeni w tym odcieniu to świetny pomysł, który zapewni pracownikom zastrzyk szczęścia w miejscu pracy.
  • Szarości - Szary to kolor, który większość ludzi kojarzy z obniżonym nastrojem, a niektóre badania wykazały, że depresja jest związana z szarością. Zależy to w dużej mierze od odcienia szarości, ponieważ jasne szarości mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie i elegancko w przestrzeni biurowej. Również w tym przypadku chodzi o to, jak i w jakim stopniu je wykorzystasz. Możesz pomyśleć o zastosowaniu pomysłów na przechowywanie w biurze lub biurku recepcyjnym w odcieniach szarości, ponieważ doda to przestrzeni nowoczesnego wyglądu, ale nie będzie przesadzone i nie wpłynie na nastrój.
  • Czerńi biel(monochromatyczność) - Kiedy czerń i biel są używane razem, są nowoczesne i eleganckie, i mogą być pozytywnym dodatkiem do Twojego miejsca pracy. Ponieważ stylowo się uzupełniają, są również kojarzone z produktywnością i pozytywnym nastawieniem. Jednak zbyt częste stosowanie czerni może mieć odwrotny skutek. Zbyt dużo czystej bieli również może wyglądać i sprawiać wrażenie sterylności, dlatego ważne jest, aby używać tych kolorów w połączeniu, aby je zrównoważyć.

Jak widzisz, użycie kolorów w przestrzeni biurowej może być wykorzystane do stworzenia różnych uczuć i nastrojów, a także do zwiększenia produktywności w miejscach, w których jest to najbardziej potrzebne! Być może warto pomyśleć o zastosowaniu ekranów biurowych w kolorach niebieskim i zielonym, aby zwiększyć spokój i kreatywność, a może w kolorze żółtym, aby poprawić ogólny nastrój. Wszystko to sprawi, że Twoi pracownicy będą bardziej efektywni, a co za tym idzie - bardziej wydajni.

To, jak zaprojektujesz swoje biuro, jest sprawą indywidualną, ale ważne jest, abyś skorzystał z porad dotyczących wpływu różnych rzeczy na uczucia i nastrój. Oznacza to, że w pełni wykorzystujesz potencjał swoich pracowników, a to oczywiście ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu firmy i ogólnego morale. Dlaczego nie pomyśleć o zaprojektowaniu własnych mebli biurowych? Jest to świetny sposób na dodanie osobowości i nadanie oryginalnego charakteru przestrzeni biurowej. Wystarczy połączyć różne style i elementy, aby stworzyć własny projekt na miarę. Jest to łatwe i całkiem zabawne! Możesz również zaangażować w ten proces swoich pracowników.

Co sądzisz o kolorach i ich wpływie na nastrój? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami!

Powiązane posty:
"Niezbędne hacki biurowe zwiększające produktywność"
"Idealna aranżacja biura dla maksymalnej produktywności".

Autor

Aneta Hućko

Pracownik biurowy - Bydgoszcz.

Zobacz również